وقتی تخیل و واقعیت بدون مرز می شود

طراحی کانون جهانی کمپانی لگو ( LEGO ) در شهر Billund دانمارک با زیربنای ۵۲ هزار مترمربع بر عهده شرکت دانمارکی CF Moller بود. طرح این اداره از قطعات رنگارنگ معروف لگو الهام گرفته‌شده است. فضاهای کاری زیبا و رنگی و بخش‌های عمومی هر چهار طبقه ساختمان، دور یک تالار مرکزی قرار دارند. مجموعه دارای یک پارک عمومی هم نیز می‌باشد .

تالار مرکزی، نقش نقطه اتصال مجموعه را ایفا می‌کند؛ جایی که کارمندان و مهمان‌ها برای جابه‌جایی در ساختمان باید از راه‌پله‌های مارپیچ پهن مشترک استفاده کنند.

در کل مجموعه شاهد حضور المان‌ها و طرح‌های آشنای لگو هستیم؛ مانند نورگیرهای گرد تالار مرکزی که الهام گرفته از حفره‌های یک بلوک لگویی هستند یا نمای ساختمان که به طرح بلوک‌ها اشاره می‌کند. در سراسر فضای داخلی و قسمت‌هایی از فضای خارجی ساختمان، رنگ زرد، یعنی رنگ برجسته لگوها را می‌بینیم.

Lego People House، یکی دیگر از ویژگی‌های این ساختمان اداری جدید است. یک محیط که امکانات انجام بازی هم دارد و توسط کارمندان لگو پیشنهادشده را ارائه داده است.

این محیط دارای امکانات هیجان‌انگیزی است؛ جایی که کارمندان حتی خارج از ساعات کاری می‌توانند به فعالیت‌های فیزیکی و اجتماعی بپردازند. Claus Flyger Pejstrup، مسئول دفتر مرکزی لگو در دانمارک، می‌گوید: ما خواستار جوی غیررسمی و فضایی برای شادی کارمندان بودیم. واقعاً ایده آل بود که کارمندان دانمارکی و همکاران آن‌ها از نقاط مختلف دنیا، دورهم جمع شوند.چراکه هنگام این کار در حین جدیت به ایده‌های طنز هم احتیاج داشتیم.وقتی تخیل و واقعیت بدون مرز می شود

گروه معماری در کنار بهبود طرح فضاهای کاری سعی کرد که به مسائل زیست‌محیطی هم توجه کند؛ ساختارهای اداری، به‌گونه‌ای ساخته‌شده‌اند که حداکثر بهره را از نور طبیعی ببرند و مطابق با استانداردهای مصرف انرژی ساخته‌شده‌اند. برای اینکه مجموعه محیط پیرامون را در بربگیرد، یک پارک عمومی نیز طراحی‌شده که این پلان بزرگ را به شهر Billund پیوند زده است.

وقتی تخیل و واقعیت بدون مرز می شود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *